Znamy terminarz sezonu 2022/23 PGNiG Superligi Kobiet

28 lip 2022 |

Pierwszy mecz po powrocie do PGNiG Superligi Kobiet nasza drużyna rozegra w Kobierzycach. A z kim „Niebieskie” zmierzą się w pierwszym spotkaniu w hali MORiS? Sprawdź!

Superliga sp. z o.o. ogłosiła terminarz meczów PGNiG Superligi Kobiet. W sezonie 2022/23 zostanie rozegranych łącznie 28 serii. Pierwsza z nich już 10 września. Liga została poszerzona z 8 do 10 zespołów. Zmianie uległ również kształt rozgrywek.

W czwartym sezonie zawodowej PGNiG Superligi Kobiet rywalizować będzie 10 zespołów, które otrzymały licencję. Do grona superligowców dołączył zespół MKS PR Gniezno, który w rozgrywkach zastąpił spadkowicza Suzuki Koronę Handball Kielce. Po roku przerwy do handballowej elity wraca KPR Ruch Chorzów, który zajął 2. miejsce w Turnieju Mistrzyń I Ligi Kobiet.

W PGNiG Superlidze Kobiet zobaczymy też Mistrzynie Ukrainy, czyli zespół Galiczanki Lwów. W obliczu wojny, rozgrywki kobiecej ligi piłki ręcznej za naszą wschodnią granicą zostały zawieszone. Klub ze Lwowa, chcąc utrzymać drużynę i zachować ciągłość w grze, zwrócił się z prośbą o akces do gry w PGNiG Superlidze Kobiet.

- Wszystkie kluby PGNiG Superligi Kobiet jednogłośnie podjęły decyzję o powiększeniu ligi i przyjęciu mistrzyń Ukrainy. Jestem przekonany, że zmiany, w tym nowy format rozgrywek, w jeszcze większym stopniu wpłyną na atrakcyjność rywalizacji - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.

Zmiana systemu rozgrywek

W związku z powiększeniem PGNiG Superligi Kobiet, zmianie ulegnie również system rozgrywek. Faza zasadnicza zostanie rozegrana w systemie każdy z każdym - mecz i rewanż. W 18 seriach drużyny rozegrają łącznie 90 meczów.

Po zakończeniu fazy zasadniczej, tabela zostanie podzielona na grupę mistrzowską, w której znajdzie się pierwszych sześć zespołów oraz grupę spadkową, w której zagrają drużyny z miejsc 7-10. Po podziale na grupy zespoły rywalizować będą również w systemie mecz i rewanż. Grupa mistrzowska rozegra 10 serii spotkań, w grupie spadkowej zespoły powalczą w 6 seriach. Łącznie w sezonie 2022/23 rozegrane zostaną 132 spotkania. To o 20 więcej względem poprzedniego sezonu.

Oto terminarz rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet w sezonie 2022/23Najważniejsze terminy sezonu 2022/23 w PGNiG Superlidze Kobiet:
 
- 10 września rozpoczęcie rozgrywek
- 17 grudnia początek II rundy  
- 25 lutego zakończenie fazy zasadniczej sezonu
- 11 marca rozpoczęcie rozgrywek w ramach grupy mistrzowskiej i spadkowej
- 29/30 kwietnia ostatnia seria spotkań dla grupy spadkowej
- 13/14 maja ostatnia seria spotkań dla grupy mistrzowskiej