MOL Liga - poznaj rozgrywki, w których występować będzie KPR Ruch

2 wrz 2021 |

W sobotę KPR Ruch Chorzów rozegra pierwszy mecz w nowej lidze, w której mierzyć się będzie z najlepszymi zespołami Czech i Słowacji. Przed startem MOL Ligi przygotowaliśmy najważniejsze informacje dla kibiców.

Co to jest MOL Liga?
To rozgrywki, w których biorą udział najlepsze zespoły z Czech i Słowacji. Założono je w 2002 roku. W pierwszym sezonie występowała także ekipa z Austrii, Hypo Hypo Niederösterreich, która zresztą okazała się najlepsza. Teraz, po raz pierwszy w historii, do MOL Ligi dołączy polski zespół - KPR Ruch Chorzów.
Rozgrywki znane są także pod innymi nazwami - WHIL (Women Handball International League) oraz Interliga.

Ile zespołów liczy MOL Liga?
14. W lidze wystąpi dziewięć ekip z Czech (Banik Most, Zora Ołomuniec, Slavia Praga, Sokol Poruba, HK Hodonin, Handball PSG Zlin, DHC Pilzno, Sokol Pisek, Hazena Kynzvart), cztery ze Słowacji (Iuventa Michalovce, Slovan Duslo Sala, DAC Dunajska Streda, Tatran Stupava) oraz KPR Ruch Chorzów.

Jaki jest format rozgrywek MOL Ligi?
W rundzie zasadniczej obowiązuje system „każdy z każdym”, co oznacza, że drużyny rozegrają łącznie 26 kolejek. Po nich poznamy mistrza MOL Ligi. Dla zespołów z Czech i Słowacji to nie koniec rywalizacji. Następnie w każdym tych krajów wyłoniony zostanie mistrz (play off dla czterech drużyn ze Słowacji i czterech najlepszych ekip z Czech, a także play out w Czechach dla drużyn z miejsc 5-9).
"Niebieskie" zakończą rywalizację w MOL Lidze po rozegraniu 26 meczów - 13 kwietnia 2022 r.

Kto jest najbardziej utytułowanym zespołem MOL Ligi?
Iuventa Michalovce ze Słowacji, która triumfowała w rozgrywkach aż 9 razy. Trzy tytuły na koncie ma aktualny mistrz - Banik Most (Czechy). Po dwa razy wygrywali: Slovan Duslo Sala (Słowacja) i Slavia Praga (Czechy), a jeden tytuł na koncie mają: wspomniane Hypo (Austria) oraz HK Veseli nad Moravou (Czechy). Sezon 2019/20 został anulowany z powodu pandemii.