Koniec serii Ruchu. Niespodziewana porażka w Legnicy

10 січ. 2022 |

„Niebieskie” chciały zakończyć pierwszą rundę z kompletem zwycięstw, ale po dziewięciu wygranych potknęły się w Legnicy. Przegrały z UKS Dziewiątka 28:30 (17:15).

Już przed meczem było wiadomo, że Ruch czeka trudna przeprawa. Młody zespół z Legnicy (4. miejsce w tabeli) robi w tym sezonie bardzo dobre wrażenie. A grając u siebie z liderem, był podwójną zmotywowany.

- Dziewczyny z Legnicy walczą, biegają. Tak samo będzie w meczu z Ruchem. Umiejętności, fizyczność i doświadczenie są po naszej stronie, ale musimy dołożyć do tego walkę. Ważne, żeby od początku zagrać na 100 procent. Jeśli tak się stanie, wówczas mecz powinien być pod naszą kontrolą - mówił przed meczem trener Ruchu Jarosław Knopik.

Tak się jednak nie stało. Początek był w wykonaniu Ruchu słaby, po czterech minutach przegrywaliśmy 1:4. Odrabialiśmy jednak dystans i wydawało się, że stopniowo zaczynamy grać swoje. W 13. minucie po bramce Karoliny Jasinowskiej Ruch po raz pierwszy objął prowadzenie (8:7).

Cóż z tego, skoro nasze zawodniczki trzykrotnie nie upilnowały Vanessy Gajos. Legnica znów miała przewagę (10:8, 12:10), ale z czasem ją straciła - z powodu nadmiernej ostrości w grze. Zawodniczki Dziewiątki aż czterokrotnie w pierwszej połowie musiały radzić sobie w osłabieniu (w tym czerwona kartka dla Dominiki Swędrak, za faul na Polinie Masałowej).

"Niebieskie" przed przerwą coraz częściej znajdowały luki w obronie gospodyń. Trafiały: Masałowa, Marcelina Polańska, Natalia Stokowiec i Karolina Jasinowska. Było już nawet 17:14 dla Ruchu, ale jeszcze przed syreną odpowiedziała Katarzyna Kozak.

Po zmianie stron podopieczne Jarosława Knopika wypracowały sobie czterobramkową przewagę - 20:16, a następnie 21:17, po bramkach najskuteczniejszej w tym spotkaniu Polańskiej. Wydawało się, że doświadczenie bierze górę, a chorzowianki będą już do końca kontrolować przebieg spotkania.

Niestety nic z tego. W kolejnych minutach "Niebieskie" zaczęły łapać kary, a Dziewiątka stopniowo je doganiała. Po rzucie Oliwii Doroby w 48. minucie mieliśmy już tylko jedną bramkę przewagi (24:23). Trener Knopik poprosił o przerwę.

W naszej drużynie zaczęła szwankować skuteczność, wkradły się nerwy. Do tego czerwoną kartkę zobaczyła Karolina Jasinowska (w 53. minucie), a kilkadziesiąt sekund później na dwie minuty odesłana została także Polańska. Legnica wyrównała za sprawą Wiktorii Kocińskiej (26:26 w 55. minucie).

Prowadziliśmy raz jeszcze w tym meczu - po golu Stokowiec (27:26). Później Masałowa doprowadziła do remisu (28:28), ale dwa decydujące ciosy zadały gospodynie. Kozak i Kocińska przechyliły szalę na korzyść Legnicy.

Dla Ruchu to pierwsza porażka w tym sezonie w I lidze. Wprawdzie nadal jesteśmy liderem, ale z identycznym dorobkiem punktowym co drugi w tabeli MTS Żory.

Rundę rewanżową w I lidze wznowimy w lutym. Teraz przed "Niebieskimi" spotkania w MOL Lidze - to najbliższe w sobotę, 15 stycznia - z Banikiem Most (w hali MORiS, godz. 17.00).

UKS Dziewiątka Legnica - KPR Ruch Chorzów 30:28 (15:17)